Get your dropdown menu: profilki Get your dropdown menu: profilki

O rodzinie


Kate
Katarzyna, księżna Cambridge, właśc., ang. Catherine, Duchess of Cambridge, urodzona jako Catherine Elizabeth Middleton (ur. 9 stycznia 1982 w Reading) – Angielka, od 29 kwietnia 2011 roku żona brytyjskiego księcia Wilhelma. Po ślubie uzyskała tytuł księżnej Cambridge. Pochodzi z hrabstwa Berkshire, ukończyła University of St Andrews na kierunku historia sztuki.


 Księżna urodziła się 9 stycznia 1982 w Reading w hrabstwie Berkshire, jest najstarszą z trójki dzieci Carole Middleton (z domu Goldsmith, ur. 1955) i Michaela Middletona (ur. 1949), nie posiadających tytułów szlacheckich. Ma siostrę Philippę (ur. 6 września 1983) oraz brata Jamesa (ur. 15 kwietnia 1987). Rodzice Middleton poznali się, pracując wspólnie w sektorze usług lotniczych, matka księżnej była stewardesą, a ojciec dyspozytorem lotów w British Airways[2]. W 1987 rodzice Kate założyli „Party Pieces”, prywatną spółkę z obrotami ok. 30 milionów funtów[3]. Kate uczęszczała do ekskluzywnych szkół z internatem włącznie z St. Andrew’s Prep School i Marlborough College. Jest absolwentką wydziału historii sztuki na University of St Andrews w Fife, gdzie poznała księcia Williama.


Książę William i Kate Middleton zaręczyli się w październiku 2010 roku podczas dziesięciodniowej wycieczki do Kenii. Zaręczyny zostały oficjalnie ogłoszone 16 listopada 2010. William podarował Kate pierścionek zaręczynowy, który był pierścionkiem zaręczynowym jego matki Diany[4]. Para pobrała się 29 kwietnia 2011 w Opactwie Westminsterskim[5]. Dnia 29 kwietnia 2011 o godzinie 12:20 Catherine i książę Wilhelm oficjalnie zostali małżeństwem.
Elżbieta II przyznała Williamowi z okazji jego ślubu tytuły księcia Cambridge, hrabiego Strathearn oraz barona Carrickfergus. Jego małżonka została więc księżną Cambridge, hrabiną Strathearn i baronową Carrickfergus[6].

 W dniu 16 lutego 2011, Clarence House ogłosił, że książę i księżna Cambridge, odbędą wizytę w Kanadzie w lipcu 2011. W maju 2011, Clarence House zapowiedział, że para odwiedzi Kalifornię zaraz po odwiedzeniu Kanady. Dla księżnej była to pierwsza wizyta w Stanach Zjednoczonych. Pierwsze oficjalne wystąpienie pary po ślubie, odbyło się w maju podczas spotkania z Prezydentem Stanów Zjednoczonych, Barackiem Obamą i jego małżonką Michelle[7]. 1 lipca 2011, księżna Cambridge odwiedziła Canadian Museum of Civilization w Ottawie, aby świętować Dzień Kanady[8]. Para rozlegle zwiedziła w tym czasie kraj. Następnie rozszerzyła swoją podróż do Ameryki, gdzie zwiedzili wiele organizacji charytatywnych i uczestniczyli w BAFTA Brits to Watch Gala. 2 listopada książę i księżna Cambridge, odwiedzili Centrum UNICEF Supply Division, dostarczania żywności dla niedożywionych dzieci w Afryce mieszczące się w Kopenhadze, w Danii. W dniu 19 marca 2012 księżna po raz pierwszy wygłosiła przemówienie na otwarciu oddziału dziecięcego w hospicjum Treehouse[9]. Kate bardzo angażuje się w działalność charytatywną, W dniu 29 września 2011 r., księżna stała się oficjalnie patronem Fundacji księcia Williama i księcia Harry'ego. 29 sierpnia 2012 Middleton, uczestniczyła wraz z mężem w uroczystości otwarcia Igrzysk Paraolimpijskich.


Tuż przed ślubem rodzina Middleton otrzymała herb, na którym widnieją trzy żołędzie dębu – symbolizujące trójkę rodzeństwa (Kate, siostrę Pippę oraz brata Jamesa) umieszczone dwie nad i jedna pod złotą krokwią (szewron), która nawiązuje do panieńskiego nazwiska matki Kate (Goldsmith), dwie przylegające do krokwi linie symbolizują wzgórza z rodzinnej miejscowości panny młodej.
Herbu może używać księżna Kate (aktualnie w wersji wkomponowanej w herb rodziny królewskiej) i rodzeństwo Kate: Pippa oraz James. W przyszłości herbu będą mogli używać również potomkowie Jamesa (dziedziczenie po linii męskiej)[11].


 William
 Wilhelm, książę Cambridge, właśc., ang. William Arthur Philip Louis; potocznie zwany księciem Williamem (ur. 21 czerwca 1982 w Londynie) – książę Zjednoczonego Królestwa, członek brytyjskiej rodziny królewskiej, syn Karola, księcia Walii i Diany Spencer, wnuk królowej Elżbiety II, brat księcia Henryka (potocznie zwanego księciem Harrym). Jest drugą osobą, po swoim ojcu, w kolejce do tronu Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej.


Książę Wilhelm urodził się w szpitalu św. Marii w Paddington, w zachodnim Londynie. Jego ojcem jest Karol, książę Walii, najstarszy syn królowej Elżbiety II i Filipa, księcia Edynburga. Jego matką była lady Diana Spencer, najmłodsza córka Edwarda Spencera, 8. hrabiego Spencera. Jako wnuk brytyjskiej monarchini i syn księcia Walii nazywany jest "Jego Królewska Wysokość Książę Wilhelm z Walii". Gdy był dzieckiem, jego rodzice pieszczotliwie nazywali go "Wombat".
Został ochrzczony 4 sierpnia 1982 r. w dniu 82 urodzin jego prababci, w pokoju muzycznym Pałacu Buckingham, czego dokonał Arcybiskup Canterbury dr Robert Runcie. Jego rodzicami chrzestnymi byli: król Hellenów Konstantyn II, sir Laurence van der Post, Alexandra Windsor, lady Ogilvy, Natalia Grosvenor, księżna Westminster, Norton Knatchbull, lord Romsey i lady Susan Hussey.
Wilhelm ma młodszego brata, księcia Henryka. Druga żona jego ojca, Camilla, księżna Kornwalii, jest ich macochą, dając im przybrane rodzeństwo: brata Toma Parkera Bowlesa i siostrę Laurę Lopes.
Ze strony matki jest potomkiem króla Karola II Stuarta poprzez jego nieślubnego syna Henry'ego FitzRoya, 1. księcia Grafton. Wnuczka 1. księcia lady Isabella FitzRoy poślubiła Francisa Seymoura-Conwaya, 1. markiza Hertford. Jednym z ich synów był admirał lord Hugh Seymour, którego wnuczka Adelaide Seymour poślubiła Fredericka Spencera, 4. hrabiego Spencera, w linii prostej prapradziadka Diany Spencer. Książę Wilhelm jest więc pierwszym od czasów królowej Anny potomkiem króla Karola I Stuarta, jaki zasiądzie na brytyjskim tronie.


Książę Wilhelm rozpoczął naukę w przedszkolu prowadzonym przez Jane Mynor, później uczęszczał do prywatnego przedszkola Wetherby School w zachodnim Londynie, następnie zaś do szkoły prywatnej Ludgrove School w Berkshire. Po zdaniu egzaminów wstępnych został przyjęty do Eton College. Ze szczególnym zainteresowaniem studiował biologię, geografię i historię sztuki na poziomie zaawansowanym.
Jak większość brytyjskich nastolatków, książę Wilhelm po ukończeniu Eton, zrezygnował na rok z kontynuowania nauki (tzw. gap year lub year off). Wziął udział w obozie British Army w Belize. Później został wolontariuszem Raleigh International w południowym Chile. Świat obiegły zdjęcia przedstawiające księcia Wilhelma czyszczącego toaletę.
Po zakończeniu przerwy w 2001 r. książę rozpoczął naukę na Uniwersytecie w St Andrews (Szkocja). Uniwersytet ukończył w 2005 r. Naukę rozpoczął od kursu historii sztuki, ale później zmienił przedmiot na geografię. Kończąc uniwersytet uzyskał stopień szkockiego magistra sztuk pięknych wyższej drugiej klasy, co jest najlepszym akademickim wynikiem osiągniętym przez następcę brytyjskiego tronu. Podczas nauki w Fife książę używał imienia William Wales.
W styczniu 2006 r. książę wstąpił do Royal Military Academy w Sandhurst, dołączając do swojego młodszego brata, księcia Henryka, który uczył się tam od maja 2005 r. 15 grudnia 2006 r. ukończył Akademię i otrzymał stopień podporucznika[1].


W lipcu 2005 r. książę otrzymał od królowej Elżbiety II swoje pierwsze oficjalne zadanie, reprezentując babkę na obchodach rocznicy zakończenia II wojny światowej w Nowej Zelandii. Jesienią 2005 r. książę Wilhelm pracował w zarządzie ziemskim w Chatsworth House, w posiadłościach Peregrine'a Cavendisha księcia Devonshire. Potem pracował w londyńskiej HSBC Group.
Pierwszym patronatem księcia Wilhelma był patronat na UK Centrepoint, organizacji zajmującej się pomocą nieletnim bezdomnym. Kiedy jego matka wspierała tę organizację, książę Wilhelm często towarzyszył jej podczas wizyt. Wilhelm wspiera także Tusk Trust, afrykańską organizację charytatywną z siedzibą w Zjednoczonym Królestwie.
Od maja 2006 r. książę przewodniczy Angielskiej Federacji Piłki Nożnej. W sierpniu ogłoszono, że książę zostanie wiceprezesem Walijskiej Unii Rugby, wspierając swoją babkę, która jest prezesem tego związku. Nową funkcję objął w lutym 2007 r.
Od 1 stycznia 2009 r. jest kapitanem trzech rodzajów Brytyjskich Sił Zbrojnych: piechoty morskiej, marynarki wojennej i sił powietrznych. Królowa mianowała wnuka honorowym dowódcą m.in. bazy Royal Navy HMNB Clyde w Szkocji, honorowym dowódcą flotylli okrętów podwodnych.
Od 23 czerwca 2010 jest Królewskim Członkiem Towarzystwa Królewskiego.


 Prywatne życie księcia wzbudza zainteresowanie prasy. Wiele młodych kobiet było wymienianych jako potencjalne partnerki księcia. Wśród nich wymieniano m.in. Christinę Aguilerę i Natalie Imbruglię. W 2006r. media ogłosiły, że książę spotyka się od 2004r. z Catherine Middleton (Kate Middleton). Kate towarzyszyła księciu podczas oficjalnych uroczystości i wydaje się być akceptowana przez dwór królewski (była nawet zaproszona przez królową na Boże Narodzenie do rodziny królewskiej, ale odmówiła, woląc spędzić ten czas z własną rodziną). 14 kwietnia 2007r. brytyjskie media poinformowały o końcu związku Wilhelma i Kate. Wkrótce para ponownie zaczęła pojawiać się razem publicznie.


 George
 Jerzy z Cambridge, właśc., ang.: Prince George of Cambridge [1][2], George Alexander Louis[2][3] (ur. 22 lipca 2013 w Londynie) – książę Zjednoczonego Królestwa, członek brytyjskiej rodziny królewskiej, pierworodny syn Wilhelma, księcia Cambridge, i Katarzyny, księżnej Cambridge. Jest trzecią osobą, po swoim ojcu i dziadku, w kolejce do tronu Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej.


Informacje o ciąży księżnej Cambridge zostały oficjalnie podane przez Pałac Świętego Jakuba 3 grudnia 2012, kiedy Katarzyna trafiła do szpitala[4]. 14 stycznia 2013 ogłoszono, że dziecko przyjdzie na świat w połowie lipca, a stan księżnej uległ poprawie[5]. Królewska ciąża wzbudziła ogromne zainteresowanie mediów na całym świecie. Od pierwszych dni lipca pod Szpitalem Świętej Marii w dzielnicy Paddington w Londynie koczowali dziennikarze i turyści. Poród nastąpił 22 lipca 2013 roku o godzinie 16:24 (czasu brytyjskiego), obecny przy nim był również Książę Wilhelm[1]. 23 lipca po południu powitano narodziny chłopca 103 salwami w londyńskim Garden Park (41) i w Tower (62)[6][7], natomiast później potomek pary został zaprezentowany na schodach prywatnej kliniki Lindo w Szpitalu Św. Marii[8].
Książę Jerzy został ochrzczony w dniu 23 października 2013 przez arcybiskupa Canterbury Justina Welby'ego podczas ściśle prywatnej ceremonii w Kaplicy Królewskiej w Pałacu św. Jakuba. Książę wystąpił w replice sukni chrzcielnej z 1841 roku, w której chrzest przyjęła księżniczka Wiktoria, najstarsza córka królowej Wiktorii i późniejsza cesarzowa Niemiec. Książę otrzymał aż siedmioro rodziców chrzestnych spośród dalszej rodziny i przyjaciół jego rodziców, przy czym nie było w tym gronie osób zaliczanych do ścisłej rodziny królewskiej[9].

Książę zajmuje trzecie miejsce[1][10] w linii sukcesji brytyjskiego tronu i ma szanse, by w przyszłości zostać królem Wielkiej Brytanii i pozostałych państw Commonwealth realm. Wyprzedzają go dziadek, książę Walii, i ojciec, książę Cambridge, a miejsce za nim zajmuje jego stryj, książę Henryk.
Zgodnie z dokumentem Elżbiety II z 31 grudnia 2012 roku ma prawo do używania predykatu Jego Królewskiej Wysokości[11]. Oficjalną rezydencją księcia Jerzego jest pałac Kensington w Londynie[12][13].